Jdi na obsah Jdi na menu
 

Titul Jablonecká pečovatelka si letos odneslo 7 žen

19. 6. 2017

V pátek 16. června pořádalo statutární město Jablonec nad Nisou v městském divadle slavnostní koncert ke Světovému dni proti násilí na seniorech. V úvodu slavnostního programu byla už popáté předána ocenění Jablonecká pečovatelka.

Sedmý ročník koncertu u příležitosti Světového dne proti násilí na seniorech ovládl jablonecký rodák, mladý zpěvák a showman Ondřej Ruml. Spolu s muzikanty Matěj Benko Quintetu připravil návštěvníkům koncertní program složený ze známých i méně známých písniček tria Ježek, Voskovec a Werich.

Udílení titulu Jablonecká pečovatelka se už v Jablonci nad Nisou stalo tradicí. Potvrzuje to letošní pátý ročník, kdy si ocenění převzalo dalších sedm pečovatelek a osobních asistentek, které ze svého středu vybralo sedm organizací poskytujících na Jablonecku sociální služby. Titul si odnesly nejen za práci s klienty ale i za své další profesní a osobní kvality.

Ocenění Jablonecká pečovatelka jako výraz úcty a poděkování pro lidi pracující v sociálních službách uděluje statutární město Jablonec nad Nisou ve spolupráci s jabloneckou Diakonií. V polovině května se všechny nominované ženy setkaly s primátorem Petrem Beitlem, náměstkem Milošem Zahradníkem a ředitelkou Diakonie ČCE Michaelou Albrechtovou, kteří je pozvali k malému občerstvení na radnici. Hovořilo se o všem možném. O potížích, s nimiž se potkávají zdravotně postižení či méně pohybliví lidé a senioři v jabloneckých ulicích a prostředcích MHD, o minimálním provázání zdravotních a sociálních služeb, o financování v sociálním sektoru obecně, i o mzdách. Žádná si na výši platu nestěžovala, většina z žen kolem stolu ale přiznala, že bez druhého zaměstnání či opory v manželovi by práci pečovatelky či osobní asistentky vykonávat nemohly.

„Neziskové organizace jsou nezbytnou součástí systému sociální péče a je velmi alarmující, že právě tento systém neumožňuje, aby lidé v nich pracující byli adekvátně odměňováni. Výše hrubé mzdy kolem 13 tisíc je šokující, ale podle stávajících tarifních tabulek a objemu státní dotace nemohou být pečovatelky lépe odměňovány. Musíme o tom hovořit nahlas, protože nedostatek personálu v pečovatelských domech a terénní péči začíná být kritický. Jako město se ze svého rozpočtu systémově snažíme sociální služby podporovat, ten hlavní úkol ale leží na bedrech státu,“ řekl primátor Petr Beitl.

Všechny letošní držitelky ocenění Jablonecká pečovatelka 2017 se shodují na tom, že své povolání berou jako poslání. Jsou zodpovědné, empatické, ochotné pomáhat a mají velké srdce.

Titul Jablonecká pečovatelka 2017 obdržely:

Lenka Konvičková - Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje, o. p. s.

Práci osobní asistentky vykonává 11 let. Na titul ji nominovaly kolegyně. Je velmi oblíbená u klientů seniorského věku, které navštěvuje nejraději. Učí se od svých klientů a z jejich zkušeností čerpá sílu překonávat překážky a jít dál.

Lenka Kocourková - Centrum sociálních služeb Jablonec nad Nisou, p. o.

Jako pečovatelka pracuje 9 a půl roku. Je zkušenou pečovatelkou s profesionálním, ale lidským přístupem. Je nekonfliktní, ale přímá v komunikaci, ohleduplná a umí naslouchat.  V současné době pracuje v odlehčovací službě a váží si spolupráce s fungujícími rodinami klientů.

Pavla Motejlková - Diakonie CČE, Jablonec nad Nisou

V Diakonii pracuje 4 roky. Je všímavá k potřebám klientů, motivuje je a podporuje. Dokáže si poradit v krizových situacích. Je trpělivá a vstřícná nejen ve vztahu s klienty, ale i ke svým kolegyním. Práce pečovatelky je pro ni srdeční záležitostí.

Diana Nováčková - Domov důchodců Jablonecké Paseky, p. o.

Jako pečovatelka pracuje 7 a půl roku. Šíří kolem sebe pozitivní energii, ráda ukazuje klientům, že příchodem do domova důchodců život nekončí. Dokáže povzbudit nejen klienty, ale i své kolegyně. Přichází také s návrhy a pomocí při řešení provozních záležitostí.

Martina Viktorínová – Domov pro seniory u přehrady

V domově pracuje 2 roky, její praxe v sociálních službách je ale už pětiletá. Baví ji rozmanitost osobností uživatelů Domova, k nimž přistupuje nenásilně a s maximální vstřícností. Přichází s nápady, které posilují dobré jméno Domova. Smysl své práce vidí v navracení sebeúcty a pocitu důstojného postavení klientů.

Romana Hamplová - Hospic sv. Zdislavy, o. p. s.

V terénní hospicové péči pracuje 4 roky. Své práci dává více než definuje její pracovní náplň a své nadšení přenáší i na ostatní kolegy. Práce s umírajícími lidmi a jejich rodinami jí dává jiný náhled na život a vede k přeskupení žebříčku hodnot.

Eva Tesařová - Rodina 24

Práci osobní asistentky vykonává 3 roky. Pracuje převážně s lidmi s demencí trpícími poruchami paměti a orientace. Je velmi empatická a komunikativní. Klienti se v její přítomnosti cítí klidní a v bezpečí. Přesně ví, kdy a o čem je vhodné s nimi mluvit, plně respektuje jejich přání a zachovává jejich důstojnost.

Zdroj: www.mestojablonec.cz

 

Náhledy fotografií ze složky 2017.06.16. - Jablonecká pečovatelka