Jdi na obsah Jdi na menu
 

Sezóna na přehradě začala

2. 6. 2017

V pondělí 1. června oficiálně vstoupila jablonecká přehrada Mšeno do další letní sezóny. Léto přehradě stojí městskou pokladnu každoročně cca 2,6 milionu korun – provoz toalet, úklid, likvidace odpadu, služby vodních záchranářů a monitoring kvality vody.

Koupací sezóna trvá oficiálně do 1. září. Na přehradu se neplatí žádné vstupné, jediným výnosem je parkovné na parkovišti v ulici Za Hrází.

„Přehrada ve Mšeně je jabloneckou perlou, kterou nám ostatní města právem závidí. Staráme se o ni a snažíme se ve spolupráci s dalšími subjekty, aby se lidé na jablonecké přehradě cítili příjemně a bezpečně, což má samozřejmě dopady do městského rozpočtu, ale domnívám se, že to jsou peníze účelně a dobře vynaložené,“ konstatuje primátor Beitl.

Vodní nádrž Mšeno je ve správě Povodí Labe. Město prostřednictvím technických služeb a pracovníků veřejně prospěšných prací udržuje zeleň, stezky pro cyklisty a bruslaře, sportoviště a dětská hřiště ve svém vlastnictví. Ve spolupráci s Povodím Labe a Krajskou hygienickou stanicí také bdí nad rozvojem sinic a v případě potřeby má připravené peníze na jejich likvidaci. V uplynulých letech to ale naštěstí nebylo potřeba.

Vstup do vody a zpevnění břehů

Od loňské sezóny usnadňují lidem vstup do vody dvě schodiště pod Slunečními lázněmi, která vznikla za 1,5 milionu z pokladny města. V zátoce pod budovou Povodí jsou rovněž od loňska zpevněné břehy a také přírodní schůdky na několika místech. Tyto úpravy hradilo Povodí Labe, s. p.

Bezpečnost a veřejný pořádek

Na veřejný pořádek, dodržování zákazu koupání psů v první přehradě, který platí od 1. 5. do 31. 8, i na bezpečnost cyklistů dohlíží městská policie. Obecně závazná vyhláška o pohybu psů a jiných zvířat na veřejném prostranství platí od roku 2014.

„Narovnali jsme vyhlášku tak, aby si procházku v okolí přehrady mohli užít lidé i zvířata a pejskaři měli možnost své psy bez trestu a bez vodítka vykoupat,“ říká primátor Beitl. „Zvážili jsme i možnost koupání psů mimo sezónu, tedy v době od září do dubna, kdy lidé přehradu ke koupání využívají zcela minimálně,“ vrací se k rozhodnutí, které prověřily už tři koupací sezóny primátor Petr Beitl. V období květen – září mohou psi využívat pouze II. a III. přehradu a v I. nádrži je v této době koupání psů zakázáno. Ve vyhlášce jsou také vymezeny plochy pro volný pohyb psů, ovšem včetně časového vymezení – v parku pod hrází a na Tajvanu se psi mohou bez vodítka proběhnout ráno a večer.

Vodní záchranáři

Nad bezpečností koupajících bdí i v letošním roce od června do září Vodní záchranná služba ČČK. Záchranáři jsou na základě smlouvy s městem na přehradě denně od 9 do 19 hodin a v případě potřeby jsou připraveni poskytnout pomoc, dohlížejí také ale na dodržování zásad chování návštěvníků přehrady. Zásady i kontakty na záchranné složky jsou uvedeny na sedmi informačních tabulích kolem přehrady. V pěti bednách v jejich blízkosti jsou pak po dobu letní sezóny uložena lana a záchranné kruhy pro případ potřeby.

Sociální zázemí

Statutární město Jablonec nad Nisou prostřednictvím TSJ udržuje 8 veřejných toalet, 4 sprchy (na pláži U prutu, na pláži proti Městské hale, za budovou Povodí Labe, u beachvolejbalových kurtů). V sezóně jsou všechny toalety otevřeny zdarma od 8 do 20 hodin.

Toalety na Tajvaně byly vloni kompletně dokončeny. Jsou vhodné i pro imobilní občany a mají přebalovací pult pro miminka. Objekt toalet zároveň slouží jako základna pro vodní záchranáře.

O úklid a likvidaci odpadků se starají Technické služby Jablonec nad Nisou. Kolem přehrady je rozmístěno 35 bytelných odpadkových košů, 16 z nich je opatřeno držáky na sáčky na psí exkrementy. Bohužel navzdory jejich bytelnosti, je aktuálně zhruba 1/3 z nich poničená vandaly a postupně se opravují. V sezóně jsou tyto stálé koše doplněné ještě o 23 mobilních na komunální odpad a 10 mobilních nádob se žlutými pytli na plastový odpad. Ke svozům odpadu bude docházet průběžně dle potřeby.

Sportoviště

Přehrada nabízí sportovní vyžití na vodní ploše i na suchu. Kromě tří plovoucích modrých plat, které slouží plavcům, je k dispozici i jedno molo pevně ukotvené u hráze mezi první a druhou přehradou. Na něm se v rámci festivalu Město plné tónů pořádají hojně navštěvované koncerty na hladině. Ten první se uskuteční už ve čtvrtek 29. června a vystoupí přední český hobojista Vilém Veverka.

Kolem přehrady vede cyklostezka a po západním břehu i stezka pro in-linové bruslení. Na západní – mšenské straně je k dispozici šest asfaltových kurtů pro míčové sporty a za Slunečními lázněmi také tři hřiště na plážový volejbal, další beach voleyballové hřiště je na Tajvanu. Samozřejmou součástí přehrady jsou i dětská hřiště s certifikovanými prvky. Na hřišti s lodí u Slunečních lázní jsou také umístěny fitness prvky pro dospělé.

Aktuálně dochází k postupné výměně 35 kusů více než 20letých laviček podél cyklostezky. Lavičky budou do poloviny června nahrazeny novými odolnějšími v celkové hodnotě 175 tisíc korun.

Na základě námětu osadního výboru Mšeno je v přípravě projekt na pítko na začátku cyklostezky u loděnice. K realizaci by mělo dojít příští rok a konečnou podobu pítka budou moci také ovlivnit členové mšenského osadního výboru.

Zdroj: www.mestojablonec.cz