O městě

Jablonec nad Nisou se nachází v Jizerských horách. Rozkládá se na ploše 3 135 ha, v nadmořské výšce cca 500 metrů. Terén je kopcovitý a  vládne zde horské podnebí. Město bylo vystavěno uprostřed zeleně, v široké kotlině tvořené řekou Nisou. V současné době zde žije zhruba 45 000 obyvatel.

První zmínka o Jablonci je z roku 1356, avšak ke stálému osídlení dochází až v 16. století, kdy byla založena první skelná huť ve Mšeně a postaven i první kostelík. Zásadní změna ve vývoji města nastala ve 2. polovině 17. století. Začíná se rychle rozvíjet sklářství, ale současně se ukazuje, že Jablonec má i výhodnou polohu k provozování obchodu. Když se potom v 1. polovině 18. století objevily první bižuterní výrobky a byly na trhu hned úspěšné, nic nebránilo v dalším rychlém vzestupu města. V roce 1808 byl Jablonec povýšen na městys, a v roce 1866 dekretem císaře Františka Josefa I. na město.

A jaký je Jablonec nad Nisou dnes?

Stále platí, že  je městem skla a bižuterie,  je  ale i městem sportu a branou do Jizerských hor.

Dívejte se, je tu krásně :-)

vecerni_jablonec.jpg